1

Téma: Funkce spojky

Zdravím všechny a prosím o radu.
Na mém Centauru se mění při zahřátí dráha spojky. Prostě zastudena vše funguje naprosto bezvadně, nastavím si na spojkové páce vůli kolem 1-2mm. Řadí bez škubnutí či velké rány.  Po ujetí třeba 5km v městském provozu se už vůle zvětší na nějaké 3-4mm a to už nezařadím neutral a motorku to i při plně vymačknuté spojce táhne dopředu. Takže v průběhu jízdy musím neustále dostahovat lanko. Po dojetí zase vrátit zpátky, protože jak motorka chladne, vše se vrátí do původního stavu a příště od znovu...
Už tenhle problém řeším od počátku co jí mám(5 let), navíc neustále do ní tekl olej. 2x byla dělaná v servisu u koz. Bohužel ani oni mi nedokázali pomoci, rozhodl jsem se letos přes zimu se na to sám mrknout.
Vyměnil jsem lanko, axiální ložisko, unašeč ložiska, spojkovou tyčku a její těsnění, obě lamely, meziplech i pružiny. Už opravdu nechápu, kde je problém, protože i po výměně se nic nezměnilo. Jen ten problém s olejem se mi snad definitivně podařilo vyřešit.
Motorka má najeto jen 25 tisíc km, všechny spojkové plochy vypadali nepoškozeně. Jen ještě dodám, že jsem použil centrovací trn i ke stlačení pružin při sestavování, takže jsem meziplech neohnul.

Vím, že je tady hodně lidí, co se v guzzinách ´vrtají´ už i desítky let, proto doufám, že bude mít někdo ještě nějaký nápad.

Díky, Jirka

2

Re: Funkce spojky

Ahoj
Po společné poradě bych ti doporučil zaměřit se na přítlačák. Pokud někdy někdo dal té spojce pokouřit mohla se poškodit a teď se za tepla deformuje. Zkusit ho demontovat a třeba na vařiči zahřát na cca 80 stupňů a zkusit na rovné podložce, jestli není pokřivený.
Nic jiného už to snad ani nemůže být.
Jestli trochu vládneš anglicky zkus třeba http://www.thisoldtractor.com/guzzitech … hnical.htm
Nebo přímo stránky Grega Bendera, případně dotaz na V11lemans.com Je tam toho spousta zajímavého.

3

Každopádně děkuju za jakýkoliv nápad, zkusím to, až to rozhodím. Na OldTractoru jsem našel akorát návod na správnou instalaci spojky, jinak na Centauro Owners Group jsou témata s podobným problémem, bohužel mě to zatím nepomohlo. Ale třeba z výroby nainstalovaných jen 8 spojkových pružin je i na Italy trochu úsměvné... I takhle se někomu podařilo tenhle problém vyřešit, já ´bohužel´takové štěstí neměl...

4

luc20 napsal:

Každopádně děkuju za jakýkoliv nápad, zkusím to, až to rozhodím. Na OldTractoru jsem našel akorát návod na správnou instalaci spojky, jinak na Centauro Owners Group jsou témata s podobným problémem, bohužel mě to zatím nepomohlo. Ale třeba z výroby nainstalovaných jen 8 spojkových pružin je i na Italy trochu úsměvné... I takhle se někomu podařilo tenhle problém vyřešit, já ´bohužel´takové štěstí neměl...

Ahoj Lucu
koukám co už si všechno vyměnil a nebude problém spíš v převodovce? Neměl si ji rozhozenou?
Jirka

Guzzi na věky a v Mandellu a nikdy jinak!! Táááááák.

5

Tak po dvou letech Centauro zase jezdí. Podle mě už snad tak jak má. Nakonec jsem se rozhodl pro výměnu takřka celé spojky, kromě lamel, které byly staré jen jednu sezonu, meziplechu a věnce. Setrvák měl trochu vyjeté drážky na zubech, napadlo mě, jestli se tam nemůže přítlačák nebo meziplech nějak příčit. Jak mi doporučoval Petr33, zkusit přítlačák nahřát a zkouknout na rovné ploše - nepřišlo mi, že by se deformoval, přesto jsem ho vyměnil. Dal jsem na doporučení HMB-Guzzi.de a dal jiné pružiny, než ty, co tam patří - mají 5 závitů a jsou hodně tuhé. Dal jsem ty se sedmi závity, ale měkčí(04084100). Spojka neprokluzuje a podle mě funguje lépe.
Doufám, že po investici asi 600 ojró za letošní zimu a už konečně budu taky jenom nějakou dobu vozit, s ničím jiným jsem zatím problém neměl.

Jirka